Romští autoři připomenou zapomenutý holokaust

Zveme vás ve spolupráci s Živou pamětí na autorské čtení díla romské překladatelky a prozaičky Evy Danišové a interpretaci z autobiografie německé Romky ze skupiny Sinti Philomeny Franz, která přežila holokaust, v podání autorky a romistky Renaty Berkyové. Akce se koná u příležitosti ukončení výstavy ZAPOMENUTÝ HOLOKAUST.

Kdy a kde: 28. února od 18:30 hodin v Pražské tržnice (hala č. 29).

Součástí bude diskuse o holokaustu Romů v protektorátu a o dlouhé cestě za jeho společenským uznáním, následuje komentovaná prohlídka výstavy. Na místě bude zajištěn prodej autobiografické, populárně-naučné a odborné literatury s tematikou romského holokaustu. Moderuje redaktorka KHER Karolína Ryvolová.   Akce se koná jako rozloučení se studentskou výstavou Soutěže Emílie Machálkové a Karla Holomka, jež byla v Pražské tržnici instalována 27. ledna 2022 jako připomínka Mezinárodního dne holokaustu. Přechodnou venkovní expozici návrhu památníku studenta AVU Jakuba Brázdy s názvem Hlava Nemtudomky lze navštívit u vstupu před halou č. 5.   PHILOMENA FRANZ -  působivá zpověď dnes 99leté německé Sintky vyšla v loňském roce v překladu Evy Zdařilové pod názvem Žít bez hořkosti (KHER, 2021) a je jedním z mála titulů, který má český čtenář k tématu romského holokaustu k dispozici. Bez útlé, ale nezapomenutelné knihy bychom si těžko dokázali představit nejen život úspěšné předválečné divadelně-hudební rodiny, ale i pozdější útěky sotva 20leté dívky z koncentračních táborů. Ty nakonec skončily osobním úspěchem, když Franz zůstala jediná z internovaných členů rodiny, která přežila. České vydání unikátně doplňují rozhovor s pamětnicí z roku 2021, cenné rodinné fotografie a táborová dokumentace, či doslov romistky Renaty Berkyové působící v Ústavu soudobých dějin o vývoji a proměnách bádání o holokaustu Romů a Sintů.   EVA DANIŠOVÁ - patří k zavedeným autorům, ve svém díle se ponejvíce věnuje ohlížení do rodinné minulosti a pomáhá tak uchovávat rodovou i kolektivní romskou paměť. V povídce Dopis však poprvé ohmatává téma války, romských transportů i ne zcela výjimečné nezištné pomoci v rámci rodiny, díky které se nemálo jednotlivců dožilo konce války.

Foto: s laskavým svolením Muzea holokaustu ve Washingtonu

Donoři a partneři

Bader Philanthropies, Inc. Úřad vlády ČR MHMP MKČR Státní fond kultury ČR MŠMT Česko-německý fond budoucnosti Goethe Institut Americké velvyslanectví v Praze