Heroine: Romské děti svoje knižní hrdiny nemají. Změnit by to měla kniha o Vanesce

Jaký význam má kniha o předškolačce Vanesce pro romské a jak může obohatit neromské čtenáře píše v článku pro Heroine Lukáš Houdek. Nechává promluvit autorku Evu Danišovou a ředitelku nakladatelství KHER Radku Patočkovou, která sdílí motivaci k vydání titulu i první čtenářské ohlasy.

V článku o knize JEKH, DUJ, TRIN! se mimo jiné dočtete:

Nakladatelství romské literatury Kher letos vydalo unikátní publikaci pro děti od čtyř let. Napsala ji romská autorka Eva Danišová, nositelka Ceny Mileny Hübschmannové. Nejmenším čtenářům kniha vůbec poprvé předkládá jako hlavní postavu romskou vrstevnici v běžných životních situacích a během přípravy na první třídu.

„Vaneska je obyčejná romská holčička, která už brzy začne chodit do školy. Než ale nadejde první září, čeká ji spousta všedních i neopakovatelných zážitků. Ráda nám o nich povypráví – vezme nás k sobě domů, na romské křtiny, ale také k zápisu do školy, s babičkou na koupaliště či ke štědrovečernímu stolu,“ stojí v anotaci knihy. Nese název Jekh, duj, trin! (Raz, dva, tři!) a je vůbec první knihou určenou primárně romským předškolákům, přestože cílí také na neromské děti a jejich rodiče.

Moje první kniha

Knihu letos vydalo nakladatelství romské literatury Kher, které se ve svých počátcích zaměřovalo zejména na publikaci tvorby romských autorů a autorek pro dospělé. V poslední době se však čile věnuje také vydávání knih pro děti a mládež. Jekh, duj, trin! je pak prvotinou co do knih určených předškolákům. „Kher se v posledních dvou letech zaměřil na literaturu pro děti a mládež, protože je velká škoda, že romské děti nemají v knížkách své hrdiny. Jsou tak ochuzeny o tolik cenné poznání a formující význam svých hrdinů a spisovatelů,“ vysvětluje důvody pro vytvoření dětské řady publikací ředitelka nakladatelství Radka Patočková. Dodává, že jak „kheří“ knihy pro děti, tak ty pro dospělé nezkresleně ukazují život Romů očima autorů pocházejících z této početné národnostní skupiny.

Do centra pozornosti titul staví romskou hrdinku a její rodinu. I když se děj odehrává také ve školce, na farmě či na městském koupališti, má pro svůj důraz na romské postavy a prostředí velkou šanci zaujmout právě děti, které v něm vyrůstají. „Pro řadu z nich bývá příchod do školy těžkým krokem, protože ne vždy chodí do školky a příprava na školu v domácích podmínkách není automatická. V první třídě je pak čeká nejen mnoho neznámého, ale ještě se očekává, že přicházejí do školy s řadou dovedností a znalostí. Když tomu tak není, dítě samozřejmě nezvládá a zažívá první neúspěchy,“ říká Patočková.

„To, že jsou romské děti kované v jiných oblastech, že mohou být sociálně zdatné, v určitém prostředí velmi samostatné, náš vzdělávací systém nezohledňuje. Chceme, aby tomu bylo jinak na samém prahu školní cesty a ony zvládly nejen první třídu, ale i další ročníky a nekončily zbytečně mimo hlavní vzdělávací proud. Proto jsme přišli s knihou, která je může na této cestě doprovázet. Bude to totiž ‚jejich‘ kniha a ony se k ní snad budou rády vracet,“ zdůrazňuje.

Knihu Jekh, duj, trin! napsala etablovaná romská spisovatelka a překladatelka Eva Danišová žijící v České Třebové. Právě ona ve svých dosavadních dílech do velké míry čerpala z vlastního dětství prožitého u babičky. „Na nabídku nakladatelství Kher jsem kývla proto, že takové knihy na českém trhu prostě chybějí. Romské děti se pak nedokážou s představiteli v českých knihách ztotožnit. I proto jsem pro hlavní hrdinku vymyslela jméno, které se mezi Romy objevuje často,“ vysvětluje svou motivaci Danišová.

Ona sama také ví, že se romské děti při nástupu do základní školy často potýkají s problémy s češtinou, jaká ve škole z úst pedagogů zaznívá. A ne vždy jejich pokynům rozumějí. „Proto jsem se snažila o to, aby se v knize objevoval jazyk, jaký děti ve škole uslyší – ukaž, najdi, vyhledej, připrav si. Aby to měly naposlouchané a pokynům učitele pak porozuměly.“

Celý článek najdete na webu Heroine.cz, autor: Lukáš Houdek - zde

Donoři a partneři

Bader Philanthropies, Inc. Úřad vlády ČR MHMP MKČR Státní fond kultury ČR MŠMT Česko-německý fond budoucnosti Goethe Institut Americké velvyslanectví v Praze